Yeşile doymanın adı : SLOVENYA

SLOVENYA

NİSAN 2018

Sanırım Avrupa’da beni bırakın diyebileceğim nadir ülkelerden biridir.. Türkiye’de de yeşilin her tonu var elbette ancak sanki burası bir Cennet!..

Adeta koca ülkenin üzerine yeşil bir boya kovası boca edilmiş gibi her yer yemyeşil. Hem de yeşilin her tonu mevcut. Gözlerinizi yorabilir bu yeşil, şahsen ben yeşile doydum ve hatta yeşilden yoruldum. Aslında yoruldum derken bakmaktan, doymaktan yoruldum. Bu ülke Avrupa’nın en bol yeşil alanlarına sahip 2. ülkesiymiş. Söyleyenlerin yalancısıyım ama gözümle de gördüğümden ben inandım. Şehir gezintisinden önce henüz hava limanından çıkarken sizi yemyeşil ormanlar, dümdüz alanların uçsuz bucaksız yeşil tonları üzerine serpiştirilmiş çiçekler karşılıyor. Ardından ”geçer yahu bu yeşillik bilinçli hazırlanmıştır, ülkenin ilk aklınıza gelen, algılarınızı olumlu yönde etkileme amaçlı bir karşılama merasimidir” diye aklınızdan geçiriyorsunuz. Ama yanılacaksınız, hiç de öyle değilmiş. Şehir merkezine gidene dek her yer yeşil, ağaç, orman, çiçek, böcek.. İşin aslı bakımlı ve özenle korunmuş olduklarını fark edince kıskanıyor insan. Bizim memleketimizde de böyle bir yeşili koruma ve kollama politikası olsa gayet iddialı bir ‘Yeşiller Ülkesi’ olabiliriz aslında.

Bir müddet gidiyoruz, sanki rüyada gibiyiz. Ardından araçlardan inerek şehir turu atıyoruz. Binalara bakınca tarihin ortasında mimari bir açık hava müzesinin ortasına gelmiş gibiyiz. Tarihi eser niteliğinde taş işlemeciliği, heykel, ahşap oymacılığının ve daha pek çok metotla dizayn edilmiş binalar, köprüler, kaleler, kiliseler görüyoruz. Cadde ve sokaklar insanlarla dolu ama bir tek çöp, pet şişe veya bir izmarit asla gözünüze batmıyor. İnsanlar bisikleti çok yaygın bir ulaşım aracı olarak benimsemiş. Ben bu tarz bir yaşamın aynısını Fransa’nın Strazburg kentinde de görmüştüm. Şehir tamamen bir Avrupa kenti, ortasından nehir geçiyor. Ne bir pis görüntü ne de kötü bir koku hissetmedim. Açıkçası dere ıslahı konusunda da epey yol kat etmişler. Tarihi binaları ve her türlü ata yadigarı sayılan kamusal alanları da gayet başarılı bir şekilde koruyabilmişler. Pes diyorum yani hakikaten bu kadar temiz, özenli, yeşil, doğa ile iç içe bir yaşam alanı dünya gözüyle görebildim ya Allah şükür ediyorum ve güzel ülkemizin de bu medeniyet ve refah seviyelerine ulaşması için daha çok çalışma ve gayret için Allah’a dua ediyorum.

Aşağıda birkaç kare fotoğraf bırakıyorum. Umarım gidinceye kadar sizi de yeşile doyurur ve rahatlatabilirler.. 🙂

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s